HABERLER VE DUYURULAR

Mesut Uçakan'a saygı gecesi

Yönetmen, Yapımcı ve Senarist Mesut Uçakan'ın 40. Sanat yılı için Saygı gecesi düzenleniyor.

"Milli sinema"nın temsilcilerinden kabul edilen senarist ve yönetmen Mesut Uçakan için sanat hayatının 40. yılında "saygı gecesi" düzenlenecek.

Esenler Belediyesi'nce organize edilen "Mesut Uçakan'a Saygı Gecesi", 29 Aralık'ta Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Mesut Uçakan'ın hayatının ve eserlerinin yansıtıldığı bir serginin de açılacağı etkinlikte, sanatçı Aykut Kuşkaya mini konser verecek.

Uçakan'a özel hazırlanan "Sonsuz Kale" belgeselinin gösterileceği etkinlikte, yönetmenin 40 yıllık sinema yaşamına yeni nesil sinema yazarlarının gözünden bakmayı amaçlayan "40 Yıllık Sinema Serüveni" isimli kitap da dağıtılacak.

Etkinliğe, Mesut Uçakan'ın yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve sanat camiasından çok sayıda davetli katılacak.

SATIR ARASI

"Bizi bir film Mesut Uçakan yapmadı. Mesut Uçakan algısının oluşmasında kuşkusuz hepsinin ayrı bir yeri var. Kavanozdaki Adam; Yalnız Değilsiniz; Kelebekler Sonsuza Uçar; Reis Bey; hepsi de o günün medyasında çok geniş yer aldı. Anka Kuşu, Ölümsüz Karanfiller, Anne Ya da Leyla'dan da epey söz edildi. Ama kastınız Uçakan'ı fikren, zikren ve estetik olarak şekillendiren bir çalışmamdan söz ediyorsanız, her çalışma benim için lif lif dokuduğum bir çilenin vazgeçilmez hücreleridir, damarlarıdır, organlarıdır"