İSKİLİPLİ ATIF HOCA: KELEBEKLER SONSUZA UÇAR (1993)

Yönetmen
Mesut Uçakan

Senaryo
Mesut Uçakan

Görüntü yönetmeni
Ümit Ardabak

Sanat yönetmeni
Mustafa Ziya Ülkenciler

Yapımcı
Mustafa Çelik

Yapım yeri
Kırıkkale

Oynayanlar
Perihan Savaş, Ünsal Emre, Başak Zebil, Hülya Erten, Baki Tamer, Başak Zebil, Nevin Aypar

Konusu

Mehmed Âtıf, Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed adlarıyla bilinen döneminin önde gelen bu isminin, Şapka Kanunu’na muhalefet etmek suçlamasıyla cumhuriyetin kuruluş yıllarında yargılanmasını ve idam edilmesini anlatır. Film, evi aramaya gelen üç polisle başlar. Arama yapılırken evin hanımının pişirdiği kahveleri hoca bizzat onlara götürürken polisler, onu sorgulamaya götürmek durumunda olduğunu söylerler.

Bir yandan bu sorgulamalar ve arkasından gelen mahkeme gösterilirken Genç Hukukçular Derneği başkanı olan Avukat Ferit’in 68 yıl sonra bu mahkemeyi incelemek için İskilipli Hoca’nın doğduğu köye gider, orada artık yaşlanmış olan kızından konuyla ilgili bilgi almak ister. Bu arada o köyde yaşayan bir şeyhin ona “Hoca ölmedi, yaşıyor” demesinden ve onun genel olarak şahsından etkilenir. Araştırmaları, 1926'da İskilipli Hoca’yı ve başkalarını duruşmaya çağırıp cezâlandıran mahkemenin haksız bir karar verdiği yolundaki şüphesini gittikçe kuvvetlendirmektedir. Nihâyet hukûkun üstünlüğüne inanmış Genç Hukukçular Derneği’ni İskilipli Mehmed Âtıf Hoca’ya iâde-i îtibâr dâvâsı açılarak Türk hukûkunun aklanması konusunda karar alınır.

Film, seyirciye bu konuda târihî araştırma yapılmış izlenimi vermekte, iâde-i îtibar dâvâsı için yapılan bu başvurunun 1995'te yapıldığını, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’ya îtibarlarının iâde edilerek İstanbul’da inşâ edilmiş anıtmezara taşındığını, İskilipli Mehmed Âtıf Hoca’nın dosyasının incelenmekte olduğunu söylemektedir.

FOTOĞRAFLAR